I weekenden 6.-7. april blev Skakligaen afsluttet ved en dobbeltrunde i Hillerød.

I lørdagens opgør mellem oprykkerne måtte førsteholdet efter en spændende kamp desværre se marginalerne gå Fredericia vej i et minimalt nederlag på 3½-4½. Det blev bl.a. til en sejr til Michael Agermose, der dermed debuterede flot i Skakligaen!

Efterfølgende var der trods resultat plads til socialt samvær og en markering af klubbens første sæson i landets øverste række. Vi takker desuden Trine Treppendahl og Ellen for overnatning i det københavnske.

Førsteholdet samlet lørdag aften (foto: Martin Haubro, BMS)

Søndag mødte vi de nye Danmarksmestre, Skanderborg, som endte i et nederlag på 1-7.

Mads blev førsteholdets topscorer med 5 point i 9 kampe, mens Alexander og Allan også havde en god sæson med 4½ point. Alexander præsterede 1,5 point over forventet score og er nu igen over 2200 i rating.

Du kan læse mere om Skakligaens afslutning på DSU's hjemmeside.

Holdlederen opsummerer sæsonen:

"Tak for denne gang Skakliga. På gensyn Skakliga!

Vores Skakliga-eventyr startede for over 10 år siden. En lang sej kamp for at få lov til at prøve landets bedste skakdivision. Og en kamp, som ikke kun blev taget af det nuværende førsteholds spillere, men også af fantastiske reserver og gode folk som dengang var fast mandskab på førsteholdet. I denne sæson blev det så til virkelighed.

En skøn oplevelse, hvor Skakligaen endda kom til Odense. På papiret lignede det vi ville få en masse tæsk. Men det er ingen hemmelighed, at vi også håbede at have sendt lidt flere tæsk retur. Især til de andre bundhold, så vi måske endda kunne have holdt os oven vande. De fleste skakspillere kan huske nogle kampe, hvor de fik et halvt point for lidt. Man spiller mod en modstander der på papiret er bedre. Men udspiller modstanderen i starten af kampen. Men magisk overlever de. Måske ender man endda i et lige slutspil og taber det. Det føles unfair og uheldigt, men det er sådan det er at spille mod bedre modstandere. Det er billedet på vores tur i Skakligaen. De gode stillinger kom, men resultaterne er ikke bare uheld. Når det så er sagt, så fik vi overraskende mange gode stillinger, også flere end jeg havde forventet. Og det tager lidt på selvtilliden, når de forsvinder.

Til en fest fik jeg engang serveret en popcorn-is. Virkeligt interessant at smage, jeg er stadig i tvivl om jeg kunne lide den. Men jeg ville helt sikkert ikke spise den fem dage i træk. Det er lidt ligesådan jeg tænker om denne sæson. Med det hold vi har nu, så er Skakligaen heller ikke noget vi ville have lyst til at spise fem år i træk. Og det skal vi så netop heller ikke. For hvis vi kigger fremad er den nye 1. division foran os. Det perfekte sted at tanke lidt skak-selvtillid og minde os selv om, at vi stadig godt kan vinde. Og at det også af og til er os som er de stærke der får et halvt point for meget i kampene. Vi ved ikke helt hvem vores modstandere bliver, men heldigvis har vi jo allerede en 8-0 sejr i hus, når vi skal møde Frem 2 laughing

På gensyn Skakliga"

 

Simon Wilbrandt

 

Kalender

Sæsonen 23/24