Frem Skakklub i billeder

Sponsorer

Frem Skakklubs sponsorer
Banner
Banner
Banner

Log på

Login for adgang til partidatabase og klubbladsarkiv.



Kontakt webmaster Kristoffer for et login


Frem Skakklubs Hall of Fame

Nedenfor vil du kunne se en liste over medlemmer som har gjort sig særlig positivt bemærket i løbet af klubbens historie.

Listerne vil forsøgt blive løbende opdateret. På nuværende tidspunkt mangler der stadig en del navne på listerne, da et større historiearbejde foregår.

Har du forslag til hvem der mangler?; så hører bestyrelsen gerne fra dig.

 

Æresmedlemmer

Alfred Andersen

 

Niels Erik Nielsen

 

Kim Skaanning

 

...

 

Klubbens formænd gennem tiderne

2017-??: Aske Graulund

2015-2017: André Møller

2012-2015: Niels Henrik Sørensen

2010-2012: Yann Le Besq

2009-2010: Kristoffer Dyrgaard

2005-2009: Jesper Knudsen

2001-2005: Niels Erik Nielsen

...

 

Årets Fremmer

2017: Alexander Le Besq

2016: Simon Pil Wilbrandt

2015: Per Stentebjerg

2014: Juniortrænerne (Mads Hansen, Yann Le Besq og André Møller)

2013: Jonas Nilsson

2012: Mads Hansen

2011: Mads Hansen og Emma Le Besq (efter afstemning på mail blandt klubbens medlemmer)

2010: Kristoffer Dyrgaard

2009: Jess Nykjær

2008: Mads Hansen

 

DSU

2016: DSU's Hæderstegn - Kristoffer Dyrgaard

2011: DSU's Hæderstegn - Peter Kinggaard

2008: DSU's Hæderstegn - Jesper Knudsen

2007: DSU's Initiativpris - Frem Skakklub

2007: DSU's Hæderstegn - Niels Erik Nielsen

2004: DSU's Initiativpris - Frem Skakklub

2000: DSU's Hæderstegn - Erik Pedersen (som formand for SK 1934, Nykøbing Falster)

1988: DSU's Hæderstegn - Alfred Andersen

 

Danmarksmestre m.m. (individuelle titler)

2017: Mads Hansen (Fynsmester)

2017: Per Stentebjerg (Seniordanmarksmester, 50+)

2016: Kristoffer Dyrgaard (Fynsmester)

2015: Albert M. Møller (DM i skoleskak - F-rækken)

2015: Sophus M. Møller (Juniordanmarksmester)

2015: Per Stentebjerg (Seniordanmarksmester, 50+)

2015: Elisabeth M. Møller (DM i skoleskak for piger - D-dækken)

2014: Albert M. Møller (DM i skoleskak - F-rækken)

2014: Albert M. Møller (Ungdomsdanmarksmester i U08)

2013: Mads Hansen (Juniordanmarksmester)

2013: Mads Hansen (Fynsmester)

2012: Mads Hansen (Nordisk mester i skoleskak)

2011: Simon Pil Wilbrandt (DM i Skoleskak - A-rækken)

2011: Emma Le Besq (DM i skoleskak for piger - C-rækken)

2010: Mads Hansen (DM i Skoleskak - A-rækken)

2006: Kristoffer Dyrgaard (Juniordanmarksmester)

??: Erling Jørgensen (K-skak)

1998: Richardt Bærentsen (Veterandanmarksmester) (Tak til Morten Jannik for kopi af Skakbladet) 

 

Danmarksmestre m.m. (holdtitler)

2016: Jess Nykjær, Emil Deleuran, Peter Morling, Anton Kjeldsen (vinder af Bredderækken ved pinsestævnet - 4-mandshold - hurtigskak)

2016: Alexander Le Besq, Jacob Foged Christensen, Markus Maagaard, Albert og Jonathan Roed (DM i skoleskak - Å-rækken)

2015: Tobias Ilsøe Jensen, Alexander Le Besq, Jacob Foged Christensen og Albert M. Møller (vinder af Juniorrækken ved pinsestævnet - 4-mandshold - hurtigskak)

2012: Tobias Ilsøe Jensen, Emma Le Besq, Alexander Le Besq og Jacob Foged Christensen (DM i skoleskak - Å-rækken)

2011: Mads Hansen, Ritvars Reimanis, Tobias Ilsøe Jensen og Sophus M. Møller (vinder af Juniorrækken ved pinsestævnet - 4-mandshold - hurtigskak)

2011: Tobias Ilsøe Jensen, Emma Le Besq, Hooman Arshadi, Alexander Le Besq, Jakob Frederiksen, Anders Frederiksen (DM i skoleskak - Å-rækken)

2006: Kristoffer Dyrgaard, Stefan Wiecker, Michael Madsen og Theis Nielsen (vinder af Juniorrækken ved pinsestævnet - 4-mandshold - hurtigskak)

2001: Kim Skaanning, Per Arnt Rasmussen, Tom Frantsen og Kristoffer Dyrgaard (vinder af Bredderækken ved pinsestævnet - 4-mandshold - hurtigskak)

2000: Kim Skaanning, Svend Jepsen, Niels Erik Nielsen og Tommy Knoth (vinder af Bredderækken ved pinsestævnet - 4-mandshold - hurtigskak)

 

Den fynske pokalturnering (4-mandshold - uratet - knock-out)

2016: Kristoffer Dyrgaard, Per Stentebjerg, Tobias Ilsøe Jensen, Simon Wilbrandt, Tom Frantsen (finalesejr over Nr. Aaby)

2015: Kristoffer Dyrgaard, Per Stentebjerg, Tom Frantsen, Simon Wilbrandt, Tobias Ilsøe Jensen (finalesejr over Trekanten)

2013: Kristoffer Dyrgaard, Per Stentebjerg, Tom Frantsen, Tobias Ilsøe Jensen, Simon Wilbrandt (finalesejr over Frem 2(!))

2010: Ellen Hagesther, Alf R. Andersen, Kristoffer Dyrgaard, Stefan Wiecker (finalesejr over Trekanten)

2007: Mads B. Svendsen, Kristoffer Dyrgaard, Tom Frantsen, Mathias Meunier (finalesejr over Læseforeningen)

1996: John Rendboe, Kim Skaanning, Svend Jepsen og Niels Erik Nielsen (finalesejr over Nyborg)