Frem Skakklub i billeder

Sponsorer

Frem Skakklubs sponsorer
Banner
Banner
Banner

Log på

Login for adgang til partidatabase og klubbladsarkiv.Kontakt webmaster Kristoffer for et login


DM i skoleskak for hold
Skrevet af Kristoffer Dyrgaard   
Onsdag, 21 Marts 2012 15:43

Frem Skakklub stillede i weekenden 23.-25. marts med et Å-hold (Å for åben række) ved DM i skoleskak for hold på Gislinge Skole. Holdet bestod af de fire juniorspillere Tobias, Emma, Alexander og Jacob. Sophus deltog desuden i B-rækken sammen med tre skolekammerater fra 4kløverskolen. 

Efter lørdagens strabadser var Frem at finde på førstepladsen i Å-rækken, hvor en finale mod Mærsk klubben ventede søndag formiddag. Med 14½ mod Mærsk klubbens 12½ kunne Frem sikre titlen med selv et knebent nederlag - titlen blev dog sikret på overbevisende vis med en afsluttende 4-0 sejr i "finalen". Tobias, Alexander og Jacob scorede alle maximum 5/5 og dermed topscorepræmier, mens Emma scorede pæne 3½/5.
En præstation som ikke gik den fynske verdenspresse næsen forbi. 
Læs desuden Niels Eriks referat af begivenhederne.

4kløverskolen med Sophus i spidsen vandt overbevisende i første runde for dernæst at møde deres overmænd i form af Hinnerup Skoleskak i anden. Sophus scorede derefter 4 point med stribe og med flotte 5 af 6 mulige var han kun ½ point fra topscorerværdigheden. 4kløverskolen endte på en meget fin femteplads.

Emma, Jacob, Alexander og Tobias samt leder Yann har vundet DM i Å-rækken 

 

 

Fredag (billeder fra turneringens hjemmeside) 

 

Tobias, Emma, Alexander og Jacob foreviget under 1. runde (sejren blev på 3-1)

 

 

View over spillelokalet i Gislinge

 

Sophus i kamp for 4kløverskolen, som vandt 5-0 (inkl. matchpoint)

 

Lørdag

Frem under første runde lørdag.

 

Tobias og Emma udgør en slagkraftig top.

 

 

4kløverskolen i turneringens hidtid sværeste kamp mod Hinnerup, som desværre blev tabt.

 

Søndag

Frem under den sidste match mod Mærsk klubben.

 

Julia Almer er en af de mange frivillige til stævnet!

 

Mads Svendsen overværer sine elever fra Nymarksskolen i kamp

 

Sophus med en af sine fem sejre

 

Topscorere i Å-rækken!

 

Webmasteren gætter på at dette er skønhedspræmier

(hvilket procentdel partierne har betydet skal være usagt :-) )

 

You have no rights to post comments