I femte runde spillede Frem 4 hjemmekamp mod Læseforeningen 4. Denne gang kunne vi byde velkommen til to ”nye” på holdet, nemlig juniorerne Leia og Laurits. Leia er kun ny på vores hold, hun er hærdet skakspiller og blev Danmarksmester for piger under ti år her i januar. Laurits derimod var rigtig debutant.

Laurits (for.tv.) og Leia Julius (for.tv.) og Linus

Linus er en af ”de gamle”. Han afsluttede et dristigt kongeangreb i fin stil, og Laurits vandt et parti med modsatte rokader, bondefremstød og til sidst slutspil med to tårne og randbonde mod to tårne. Slet ikke nemt!

Endelig fristede Dan sin modstander med en gambit, og snart var alle brikker med i et vildt slagsmål, som Dan var bedst til at finde ud af.

Willy (for.tv.) og Rasmus Dan (for.tv.) og Peter Fynbo (bag Dan)

Desværre tabte vi de øvrige partier, så resultatet af kampen blev et nederlag til Frem 4 på 3-5. Det er en smule bedre end forventet.

Næste gang bliver også en hjemmekamp, denne gang mod Ullerslev den 24. februar.

Peter Fynbo